ADMINISTRATOR
Administrator
Dołączył: 23 Maj 2005
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Skąd: GDYNIA
|
Wysłany: Nie 7:56, 17 Gru 2006 Temat postu: Studia dziennikarskie a szansa na zaistnienie w zawodzie |
|
|
Studia dziennikarskie a szansa na zaistnienie w zawodzie
Coraz więcej maturzystów decyduje się na studia o profilu dziennikarskim. Kiedyś wystarczył tylko talent, czy dzisiaj solidne wykształcenie daje nam lepszy start w mass mediach?
Czasy się zmieniają, konkurencja w każdym zawodzie jest coraz większa. Parę lat temu, aby mieć ciepłą posadkę wystarczyły znajomości. Na szczęście te czasy powoli idą w zapomnienie. Dzisiaj pracodawcy chcą mieć wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a studia powoli stają się minimum, aby ubiegać się o wymarzone stanowisko.
Jednak w zawodzie, jakim jest dziennikarstwo, wykształcenie nawet w elitarnej uczelni nie daje nam 100 proc. szans na pracę w redakcji, radiu czy telewizji. Edukacja to podstawa, ale potrzebne jest także zamiłowanie do tego, czym chcemy się zajmować. Zawód ten jest specyficzny - nie mieści się w normach czasowych, dlatego jeżeli go nie polubimy czeka nas powolne wypalenie się.
Teoretycznie szansa na pracę w mediach jest znikoma. Kandydat na przyszłego dziennikarza musi wyróżniać się z tłumu, nie może być zwykłym człowiekiem, ale osobą, która cieszy się zaufaniem i ma wiele do powodzenia na wszelakie tematy… Pierwszym krokiem do potencjalnej kariery jest zaistnienie. Wśród internautów krąży nawet powiedzenie, że jeśli kogoś nie ma w google, to tej osoby nie ma w ogóle.
Większość szkół wyższych oprócz warsztatów dziennikarskich (w radiu i telewizji) zapewnia uczniom praktyki. Jest to szansa dla studenta na zauważenie, np. przez redakcję, lecz graniczy to z cudem. Nikt nie może się łudzić, że przez parzenie kawy redaktorom ma zapewnioną posadę. Dlatego albo trzeba wziąć sprawy w swoje ręce (uparcie dążyć do celu, pokazać, co mamy do zaoferowania) albo poszukać alternatywnych rozwiązań.
Doskonałym sposobem na pokazanie naszych „zdolności” jest dziennikarstwo obywatelskie. Za naszą ciężką prace nie dostaniemy wynagrodzenia, lecz zaczniemy wreszcie pisać. Możliwości, jakie daje dziennikarstwo obywatelskie są ogromne. Nasze prace są wnikliwie sprawdzanie przez profesjonalistów. Forma, w jakiej będą pokazane nasze teksty zależy tylko od naszej inwencji. Nie musimy ograniczać się do pióra, aparatu czy kamery, innowacyjność i pomysłowość jest ceniona i zauważana. Dziennikarstwo internetowe trafia do tysięcy odbiorców, nie ograniczają nas strefy tak, jak jest to w przypadku gazet.
Szkoła pokazuje nam tylko drogę, jaką możemy kroczyć, uczy, ale nie gwarantuje przyszłej kariery. To, kim będziemy w przyszłości zależy tylko od nas. Może więc warto zacząć od dziennikarstwa obywatelskiego.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez ADMINISTRATOR dnia Nie 21:10, 17 Gru 2006, w całości zmieniany 1 raz
|
|